Teatr Leszka Mądzika w fotografii gościnnie w Szczebrzeszynie

By
Teatr Leszka Mądzika w fotografii gościnnie w Szczebrzeszynie

Zapraszamy Państwa, jak co roku, na Festiwal Stolica Języka Polskiego do Szczebrzeszyna.

Patronem tegorocznej edycji będzie Tadeusz Różewicz.
VII edycja odbędzie się od 01 – 07 sierpnia 2021w Szczebrzeszynie
i Zamościu.

Tu zamieszczamy wspomnienie z 2020 r.

A w tym roku jeszcze więcej festiwalowych wydarzeń, spotkań, wystaw
i koncertów. Gośćmi festiwalu będą między innymi Joanna Bator, Marek Batorski, Witold Bereś, Anna Czernow, Krystyna Czubówna (pełna lista gości i program na stronie festiwalu: https://stolicajezykapolskiego.pl)

Leszek Mądzik zaprasza do Szczebrzeszyna w poniedziałek, 2 sierpnia na wernisaż na 13.30 – “Teatr Leszka Mądzika” otwarcie wystawy fotografii w Szkole Muzycznej. Partnerem wystawy jest www.ideastudio.pl
i we wtorek, 3 sierpnia na spotkanie autorskie 20.15-21.00 – W pamięci od momentu pierwszego spotkania – wspomnienie Tadeusza Różewicza.

Transmisja ze spotkania:

Leszek Mądzik napisał o wystawie:

https://www.facebook.com/ScenaPlastycznaKUL/videos/172075824881974/

Pragnieniem jest by to co stworzyliśmy, co się urodziła z przeżyć, podświadomości, zobaczenia przeszło do świadka tych doświadczeń czyli widza.
To spotkanie to rezultat otwarcia się na siebie obu stron. Sądzę, że taki jest sens twórczości. Zostaje ten u odbiorcy, czasem chwilę podczas spektaklu,
ale i dłużej, oby jak najdłużej. Ta relacja to także rodzaj terapii, bardziej chyba u twórcy niż po drugiej stronie. Próbą utrwalenie tych śladów jest fotografia. Jej fragment, kadr to kierunek odbioru który pozostawia spektakl. Fotografie dość wiernie przybliżają to co zdarzyło się na scenie.
Te zdjęcia to zatrzymany przed widzem obraz który za chwilę popłynie w dramaturgiczną przestrzeń. Zderzając kolejne premiery staje się czytelna metamorfoza następnych spektakli. Pierwszy okres od premiery w 1970 roku spektakl Ecce Homo żywił się barwą, kolorem. Dopiero spektakl Wilgoć (1978) otwiera czas obecny. Cechą jego jest ciemność, mrok, noc. Czuję się w niej bezpiecznie. To jest ta ciemność z której rodzę światłem te obiekty, przedmioty, rzeczy, ludzi przez nas dostrzeżonych. Dla mnie noc, nie jest nocą złoczyńców tylko intymnym spotkaniem tak z widzem, jak i z tematem którym chcę się podzielić.
Rola światła jest wyjątkowa. To ono wraz z powstałą muzyką tworzy integralny obraz dziania się spektaklu. Twórcami muzyki byli m.in. Jan A.P. Kaczmarek, Stanisław Radwan, Jacek Ostaszewski, Przemek Gintrowski, Zygmunt Konieczny, Tomasz Stańko czy twórca ostatniej premiery Kres (2020) Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Fotografie ze spektakli prezentowane na wystawie są autorstwa Stefana Ciechana, Sylwestra Adamczyka, Andrzeja Johna, Andrzeja Polakowskiego,
Aleksandra Wolaka, Marka Skowronka i Magdaleny Szymali.

Leszek Mądzik