Leszek Mądzik - laureatem Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - w kategorii teatr

By
Leszek Mądzik - laureatem  Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - w kategorii teatr

Miło nam poinformować, że Leszek Mądzik – znalazł się w gronie laureatów Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawana jest od 1997 roku.

Wyróżnienie, co roku nadawane jest artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku.

To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska, pojawiające się w polskiej kulturze, poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

W kategorii teatr nagrodę otrzymał Leszek Mądzik – artysta pochodzący w Bartoszowin w Górach Świętokrzyskich. W lutym tego roku obchodził 75 urodziny. Jeden z najznakomitszych artystów teatru plastycznego i teatru autorskiego w Polsce. Jeszcze jako student, w 1969 roku utworzył Scenę Plastyczną KUL. Teatr pozbawiony słów, tradycyjnego aktorstwa, operujący ciszą i dźwiękiem, oparty na scenografii, przestrzeni i grze światła. Artysta współpracuje jako scenograf i reżyser z wieloma zespołami w Polsce oraz za granicą. Za swoją działalność twórczą otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2008), Medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per artem ad Deum” (2008), Papieski Krzyż Zasługi „Pro Ecclesia et Pontifice” (2014), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze   Gloria Artis” (2015).

Na liście laureatów Dorocznych Nagród Ministra 2020 znalazło się 21 osób i dwie instytucje.

Tegoroczna edycja nagród jest wyjątkowa – po raz pierwszy od kilkunastu lat nie towarzyszy jej uroczysta gala z udziałem nagrodzonych. Pamiątkowe statuetki zostaną przekazane osobiście przez przedstawicieli MKiDN lub za pośrednictwem poczty, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Więcej informacji