Nocy Kultury Konin 2021. Centrum Kultury i Sztuki Dom Kultury OSKARD w Koninie zaprasza na spotkanie między fotografią i malarstwem!
10 września o g. 20.00, w sali wystawowej i głównym foyer DK OSKARD zaprezentowana zostanie wystawa plakatów i fotografii „Faktura czasu” autorstwa Leszka Mądzika – malarza, scenografa, reżysera teatralnego, twórcy Sceny Plastycznej KUL w Lublinie, jednego z wiodących w Polsce teatrów współczesnych.
Wystawa
Wystawa „Faktura czasu” to zbiór 30 fotografii powstałych w licznych podróżach Leszka Mądzika po Polsce i świecie oraz 40 plakatów stworzonych do festiwali i spektakli teatralnych, także swoich. Prezentowana była w wielu miastach Polski m.in. w Warszawie, Kołobrzegu, Krakowie, Bydgoszczy czy w Świdnicy, a także za granicami naszego kraju: w Belgii, Portugalii i Czechach.
Już 10 września, Leszek Mądzik osobiście przyjedzie do Konina, by otworzyć „Fakturę czasu”. Będzie to niepowtarzalna okazja do obcowania z dziełami artysty oraz z nim samym. Wystawę organizują Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Agencja Zegart.
Warsztaty teatralne
Wydarzeniu towarzyszą warsztaty teatralne z Leszkiem Mądzikiem. Ich efekty poznamy 10 września o g. 21.00. na scenie Klubokawiarni NOT. To wtedy przed publicznością zaprezentowana zostanie, wypracowana pod okiem artysty, etiuda „Korozja”. W obsadzie znajdą się uczestnicy warsztatów, instruktorzy teatralni, miłośnicy teatru z Konina oraz okolic.
Więcej o warsztatach: https://www.ckis.konin.pl/warsztaty-teatralne-z-leszkiem-madzikiem/
O fotografii
„Wzrok biegnie po wydarzeniach, twarzach, fakturach i tym wszystkim, co ujawnia światło. Dramaturgia dostrzeżonego obrazu niesie w sobie coś, co każe się zatrzymać, utrwalić. Spotykamy się z tajemnicą, do której pragniemy zajrzeć, dotknąć, zbliżyć się do niej, a może i poznać. Nosimy w sobie takie potrzeby poznania tego, co w nas i wokół nas. Czas potęguje to wezwanie i każe odważnie zanurzyć się w ten mrok będący częścią naszego niepokoju. Wędrując różnymi drogami, najczęściej z teatrem spotykam znaki, które prowadzą na ścieżki, których zwieńczenie bardziej przeczuwam niż jestem pewien. Zobaczony obraz nie potrzebuje deformacji, stylizacji czy udziwnienia. Nosi w sobie prawdę, której pragnienie dostrzeżenia jest sensem tworzenia”.
Leszek Mądzik
Plakat
„Plakaty Leszka Mądzika – co to takiego? Średniowieczne piękności, przykryte woalem czasu, spękane wiekiem twarze. Proste i czytelne napisy informacyjne. Czasami puentą jest ingerencja artysty: źrenicą oka staje się maska teatralna lub zastygła łza, a złożone do modlitwy ręce to alegoria przemijania urody. Tworzone przez artystę kompozycje są świadomym montażem bliskich mu współczesnych środków wyrazu z malarstwem romańskim, gotyckim czy renesansowym. Połączenie to mówi o teatrze jako swoistym miejscu, gdzie czas na krótką chwilę zatrzymał się, aby przekazać coś ważnego. Leszek Mądzik stwarza odbiorcy swoich plakatów okazję do przemyśleń. Wiele lat temu artysta zapisał ważne zdanie i jest do dziś wierny temu przesłaniu: „Zwróciłem się ku milczeniu.” Może to właśnie w plakacie – w najbardziej skrótowej formule – twórca chce być wierny swej zasadzie i mówi, milcząc. Plakaty Leszka Mądzika są bardzo skromne i osobiste. Nie epatują formą, są natomiast mądre i warte obejrzenia”.
prof. Stanisław Wieczorek